Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Depresja

 

Dane zebrane w Polsce, jak i na i świecie są zatrważające, jeżeli chodzi o depresję. Zapada na nią coraz więcej osób. I na dodatek coraz więcej osób młodych i aktywnych. Czyli takich, przed którymi dopiero co zaczyna się życie. A już przychodzi im zmagać się z chorobą, która zabiera chęć do życia, zapał do pracy, radość i możliwość bycia szczęśliwym. A w zamian przynosi smutek, natrętne myśli, czarny scenariusz przyszłości, beznadzieję, bezsenność, osłabienie organizmu, brak koncentracji, osłabienie pamięci, niezdecydowanie, poczucie grzeszności, a często też myśli samobójcze.
Każda osoba, która doznała depresji na przykład po stracie bliskiej osoby, po rozwodzie, czy po porodzie może mieć nadzieję na to, że depresja nie wróci do niej już nigdy.

Natomiast osoba, u której depresja pojawiła się nie wiadomo skąd, to musi wziąć pod uwagę to, że może ona kiedyś powrócić. Może powróci za dwa lata, a może za dwadzieścia lat. Może też nie powrócić nigdy.
Gdy dopadła nas depresja samoistna, czyli taka, która przyszła z nie wiadomo jakiego powodu i zaatakowała nas już co najmniej dwa razy, to można mieć niemalże pewność, że będzie powracać. Lecz, tak jak wspomniane było wyżej, to wcale nie jest koniec świata. Bo depresja depresją, a życie toczy się dalej. Załamywanie się i poddawanie nie ma sensu. Sens ma tylko walka z dolegliwością. I życie z depresją, jak żyje wile milionów ludzi na świecie. Gdyż depresja, to jedna z najczęstszych współczesnych chorób. Cierpi na nią aż 350 milionów ludzi na świecie. W Stanach Zjednoczonych każdego roku przybywa 20 % osób uskarżających się na kłopoty z nastrojem i innymi dolegliwościami świadczącymi o depresji. W samej Polsce zmaga się z tą chorobą 1,5 miliona ludzi w różnym wieku i różnej płci.

Smutne i przerażające jest to, że tylko połowa chorych się leczy, dzięki czemu szybko wraca do pełni zdrowia. A druga połowa cierpi w samotności i marnuje swoje życie, bo jest ono pasmem udręk. Bo boi lub wstydzi się lekarza. I obawia się reakcji najbliższego społeczeństwa. Lecz zupełnie niepotrzebnie. Gdyż miliony ludzi na świecie korzystają z pomocy psychiatrów i psychologów, dzięki czemu żyją szczęśliwie i w pełni. Szkoda marnować własnego zdrowia i życia. Tym bardziej że w dużym stopniu cierpiący na depresję to ludzie aktywni, operatywni i odnoszący sukcesy. I dlatego tym bardziej należy w miarę szybko reagować na zły nastrój i na złe samopoczucie. I nie dopuścić do tego, aby pojawiły się myśli samobójcze. Takie myśli przychodzą zawsze u osoby, u której depresja zagościła na dobre. I ból emocjonalny wydaje się być niemożliwy do wytrzymania. W takim przypadku wspaniale pomogą fachowo dobrane leki. I po 2-4 tygodniach nastąpi ogromna poprawa. A to będzie oznaczać zażegnanie depresji. I powrót szczęścia, radości, zadowolenia, chęci do życia i działania.
Depresja, to choroba cywilizacyjna. I tak jak wszystkie inne choroby należy ją leczyć. A leczy się wspaniale, bo medycyna dysponuje lekami nowej generacji, które są bardzo dobre, nie otumaniają, nie powodują senności, nie uzależniają, a tylko skutecznie pomagają zwyciężyć depresję.

 

Co powinieneś wiedzieć o depresji

Każda osoba borykająca się z depresją powinna wiedzieć i zapamiętać kilka wskazówek.

1. Depresja, to nie koniec świata. To choroba, jak każda inna. I na dodatek możliwa do całkowitego wyleczenia.
2. Wizyta u psychiatry i przyjmowanie antydepresantów, to nic strasznego. Wprost przeciwnie, to zwiastuje szybki powrót do zdrowia i cieszenia się życiem.
3. Kontakt z psychologiem, to również nic złego, jak tylko lepsze zrozumienie siebie i zabezpieczenie swojej psychiki na przyszłość.
4. Wiedza to władza, mówi przysłowie. Dlatego trzeba zapoznać się z wiedzą na temat depresji i poznać dobrze swoją psychikę. Taka wiedza pomoże wiele zrozumieć, zniweluje strach i zmotywuje do walki z objawami depresji.
5. Pozytywne myślenie również czyni cuda. Depresja, to nie wyrok. Depresja jest i minie. Może znowu powróci, ale też minie.
6. Zmiana trybu życia zapobiega depresji i pomaga z nią walczyć.
– Przede wszystkim wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej, gdyż to ona wyzwala w nas hormon szczęścia.
– Otaczanie się ludźmi pozytywnymi, spokojnymi, radosnymi, optymistycznymi i wesołymi.
– To również zmiana trybu odżywiania z uwzględnieniem naturalnego masła, jaj, czarnej czekolady, warzyw i owoców.
– To także niezamykanie się w czterech ścianach. Lecz wyjście z domu do miejsc, które są nam najmilsze i przyjazne. Na przykład do Kościoła, do parku, na siłownię, do lokali rozrywkowych, do kawiarni, do restauracji, do galerii handlowej, do kina, do teatru, do lodziarni, na mecz, na festyn, na rynek, itd.

Podejrzewasz u siebie depresją? Zapraszam tutaj  Po lekturze tekstu zadecyduj czy potrzebujesz konsultacji psychoterapeuty.

 

leczenie depresji Warszawa

 

 

Rekomendowane teksty