Depresja z braku pracy

 

depresja z braku pracy

 

Każdy, kto kiedykolwiek przez dłuższy czas szukał pracy dobrze wie, że jest to wyjątkowo nieprzyjemny czas. Dobrze funkcjonujący dorosły człowiek potrzebuje pewnej stabilizacji, pieniędzy, wyzwań, pragnie posiadać rodzinę i przyjaciół i to wszystko w dużej mierze zależy od pracy.
Długookresowy brak pracy bardzo destrukcyjnie wpływa na wszelkie sfery życia. Gdy mamy pracę to wydaje nam się, że wszyscy inni też ją mają.
W prasie i w mediach nieustannie widzimy materiały mówiące o niskim bezrobociu wiec bez większej refleksji wierzymy w to i myślimy sobie, że jakby coś to łatwo znajdziemy pracę. Gdy jednak dosięgnie nas bezrobocie od razu zaczynamy poszukiwania.
Na początku mamy mnóstwo zapału, wysyłamy wiele CV i liczymy na to, że w góra kilka tygodni znajdziemy coś ciekawego. Szybko jednak przekonujemy się, że nie ma odzewu na nasze oferty, a gdy gdzieś pójdziemy osobiście słyszymy pokrętne wymówki. Wtedy przez głowę przechodzą różne myśli: może jestem za stary, może źle wyglądam? Może jestem za słabo wykształconą osobom?

Szybko zaczynamy się zniechęcać, nie chce nam się już odpowiadać na oferty ani tym bardziej chodzić do pracodawców, bo takie proszenie o posadę bywa upokarzające. W dalszym okresie nie tylko nie chce nam się przeglądać ofert, ale w ogóle nic nam się nie chce. Wiemy, że powinniśmy się doszkalać, w międzyczasie uczyć języka, ale kompletnie nie mamy ochoty.

Tak właśnie zaczyna się depresja związana z brakiem pracy. Dzień nagle robi się bardzo długi a my nie mamy go, czym zapełnić. W dodatku szybko zaczynają kończyć się pieniądze, musimy oszczędzać. Gdy nie mamy pieniędzy to i nie bardzo mamy gdzie pójść. Unikamy rodziny i znajomych, bo wszyscy się dziwią, że tyle ofert wszędzie, a ty nie możesz znaleźć pracy. A depresja postępuje. Gdy od obniżonego nastroju dojdą płaczliwość, brak apetytu i problemy ze snem najlepiej udać się do psychologa.  W takiej sytuacji już sami sobie nie pomożemy. Potrzebujemy profesjonalnej pomocy, aby odnaleźć w sobie siły do poszukiwania pracy i do samokształcenia.