Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Depresja u młodych ludzi

 

Plagą szerzącą się w zawrotnym tempie jest grupa zaburzeń psychicznych zwanych depresją. Podstawowymi oznakami depresji jest obniżenie nastroju, pesymizm, smutek, przygnębienie, niska samoocena, poczucie winy, beznadzieja, bezsenność zwłaszcza po północy lub nadmierna senność, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu, poczucie bezsilności fizycznej i psychicznej, pogorszenie pamięci i koncentracji, trudność w podejmowaniu decyzji, poczucie nierzeczywistości, myśli samobójcze. Na depresję coraz częściej zapadają nie tylko osoby starsze, ale także dzieci, młodzież i osoby będące na starcie życiowym.

Co ma zrobić rodzic, gdy życie jego dziecka leży w gruzach z powodu depresji ?

Bardzo ciężka to sytuacja dla młodego człowieka, gdy w jego życiu pojawia się depresja i bardzo trudna dla rodzica. Depresja rozbija wewnętrznie i upośledza codzienne funkcjonowanie młodego człowieka.
Rodzic jest strażnikiem zdrowia i życia swojego dziecka i dlatego musi interweniować. Najważniejsze jest obserwowanie swojego dziecka, budowanie zaufania, oraz utrzymanie więzi i prowokowanie do rozmowy. jak również bezzwłoczna wizyta u psychologa, albo u psychiatry. Gdyż nie zawsze psycholog jest w stanie pomóc, bo często potrzebne są antydepresanty, które może przypisać tylko lekarz psychiatra.
Współcześnie produkowane antydepresanty są bardzo skuteczne. Poza tym nie powodują senności, nie otumaniają i nie uzależniają. Wyleczyć się z depresji można zażywając je przynajmniej przez rok, oczywiście wszystko według zaleceń lekarza psychiatry. Wraz z leczeniem farmakologicznym może być, a nawet powinna być prowadzona terapia psychologiczna. Połączenie leków i sesji u psychologa daje najlepsze efekty w przypadku leczenia depresji.

Powody depresji u młodych ludzi

Powodów depresji jest wiele, lecz depresja może wystąpić również bez konkretnego powodu. I taka depresja jest najgorsza, gdyż zwiastuje nawroty. Może to być na przykład depresja dwubiegunowa. Polegająca naprzemiennie na okresach przygnębienia i okresach euforii i manii. I nie wiadomo, która faza jest gorsza.
W fazie przygnębienia dziecko jest smutne, nieobecne, niekontaktowe, często płaczące i słaniające się po kątach. Duże nasilenie zaburzeń nastroju prowadzi do powstania myśli samobójczych. I w efekcie tego do prób samobójczych. Natomiast w fazie euforii dziecko jest nienaturalnie wesołe i ruchliwe. Pewne siebie aż do przesady, czym często sobie szkodzi. Z powodu manii często nie jest wiarygodne, gdyż w fazie euforii ma skłonność do wymyślania i koloryzowania sytuacji. Gdy mija okres euforii zaczyna się okres przygnębienia i tak w kółko. Choć czasem zdarzają się też okresy remisji, kiedy panuje względna normalność.
Na temat depresji dwubiegunowej wiadomo, że epizody manii zazwyczaj poprzedza jeden lub nawet kilka epizodów depresyjnych. Do tej pory nie udało się zidentyfikować przyczyn depresji dwubiegunowej. Naukowcy uważają, że odpowiedzialne za wywołanie zmian chemicznych w mózgu są interakcje różnych czynników biologicznych, psychologicznych, jak i społecznych.

Depresja powoduje rozpad życia osobistego, co w przypadku młodych ludzi jest jeszcze bardziej tragiczne, niż w przypadku osób starszych. Gdyż w przypadku depresji, przed młodą osobą poniekąd zamyka się brama prowadząca do małżeństwa. Ponieważ niejednokrotnie młoda osoba cierpiąca na to schorzenie sama nie che wchodzić w bliższe relacje z płcią przeciwną. Jak również często się zdarza, że przyszły małżonek poznawszy prawdę decyduje się na zerwanie zaręczyn. A poznać prawdę przed ślubem partner musi, bo w przeciwnym wypadku byłoby to nie w porządku w stosunku do własnego sumienia. Choć zdarza się i tak, że partner akceptuje chorobę przyszłego małżonka i młodzi pobierają się mimo przeciwności zdrowotnych. Wtedy wszystko jest w porządku.

dylematy depresyjne u młodych

Więcej informacji o depresji znajdziecie na www.szczepaniak-psychology.eu/leczenie-depresji-warszawa/

Rekomendowane teksty