Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

 

Fonoholizm

 

W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć osobę, która nie posiada telefonu komórkowego. To znak naszych czasów, wygoda, której ciężko jest się oprzeć. Gdzie znajdują się granice korzystania z telefonu i czy może to doprowadzić do uzależnienia? Niestety odpowiedź jest twierdząca. Od telefonu można uzależnić się w takiej samej mierze jak od używek, hazardu i innych tego typu rzeczy.

Uwarunkowania

Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajone są do korzystania z telefonu. Rodzice kupują go dla bezpieczeństwa, aby być z nimi w kontakcie. Niestety przeznaczenie z punktu widzenia dziecka jest często zupełnie inne. Telefon jest w końcu przedmiotem posiadającym szereg różnych funkcji i zastosowań. Większość modeli wyposażonych jest w aparat, kamerę, narzędzia niezbędne do odtwarzania muzyki i filmów, a także internet. Te podstawowe funkcje sprawiają, że właściciel telefonu mając te wszystkie rzeczy w jednym miejscu, nie musi już zabierać ze sobą laptopa, ani aparatu fotograficznego, kiedy wybiera się w jakiekolwiek miejsce. Tu właśnie zaczyna rodzić się problem. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień leży on w samym człowieku i w jego słabej woli. Jedni uzależniają się łatwiej, inni trudniej, jednak co zrobić, żeby tego uniknąć? Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy korzystamy z telefonu tylko wtedy kiedy tego naprawdę potrzebujemy, czy również w sytuacjach kiedy mamy chwilę wolnego czasu, np. czekając na przystanku, w kolejce w sklepie.

Nie tylko dzieci są podatne na uzależnienie od telefonu, ten problem może spotkać ludzi w różnym wieku. Warto sobie zadać pytanie: jak to się objawia? Przede wszystkim jeśli brak obecności telefonu w zasięgu wzroku sprawia, że czujemy się niepewnie, jest to dla nas sygnał, że możemy być uzależnieni. Lęk wywołany nienaładowanym urządzeniem, możliwością jego wyłączenia się, sprawdzanie, czy mamy go ze sobą, wszystko to są objawy fonoholizmu.

Skutki

Fonoholizm może wpływać na osłabienie więzi rodzinnych oraz trudności w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. W sytuacji kiedy w centrum uwagi jest wyłącznie telefon komórkowy, trudno znaleźć czas na pasje, czy nowe zainteresowania. Często staje się to także powodem zaniedbywania obowiązków służbowych, czy szkolnych. W zasadzie nieustanne korzystanie z telefonu może doprowadzić również do zaburzeń snu. Tracimy kontakt z rzeczywistością, działa to podobnie jak uzależnienie od gier komputerowych. Rzeczywiste relacje są dla nas trudniejsze, zamykamy się we własnym świecie wraz ze swoim telefonem, który staje się naszym jedynym przyjacielem. Ciężko jest nam dostrzec problem w sytuacji kiedy takie zachowanie staje się dla nas po prostu nierozerwalną częścią naszego życia.

 

fonoholizm leczenie warszawa

 

Możliwa zmiana

Musimy jednak pamiętać, że z każdego uzależnienia jesteśmy w stanie wyjść. Jeśli nie potrafimy tego osiągnąć samodzielnie warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Terapia, która wskaże nam nasz problem i drogę do jego rozwiązania może znacznie wpłynąć na nasze życie. Najważniejsze jest zawsze to, aby ludzie uzależnieni zdali sobie sprawę z powagi sytuacji. Przede wszystkim z tego, że nałóg istnieje i negatywnie wpływa na nasze życie. Często najtrudniej jest zrobić właśnie ten pierwszy krok. Tym bardziej warto skontaktować się z psychologiem. Warto wziąć sobie do serca to, że nasze słabości i uzależnienia, wpływają nie tylko na nas samych, ale również na nasze otoczenie. Wykręcenie numeru do specjalisty Psychologa nie będzie świadczyło o pogłębieniu się problemu, lecz o dojrzałości naszej decyzji.

 

Fonoholizm leczenie Warszawa Muranów

Konsultacje Psychologa Psychoterapeuty – tel. 698 468 886

Leczenie Fonoholizmu Warszawa Muranów

 

Rekomendowane teksty