Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Zdrowie psychiczne podczas pandemii

W trakcie epidemii koronawirusa wiele osób doświadcza uczucia niepokoju. Aby nie poddać się negatywnym uczuciom, potrzebny jest wysiłek.
Co robić, a czego nie robić, by utrzymać swoje zdrowie psychiczne w dobrej kondycji?

Staraj się zachować perspektywę

Chociaż ludzie są zaniepokojeni wybuchem koronawirusa, pamiętaj, że eksperci medyczni, naukowi i zdrowia publicznego na całym świecie ciężko pracują nad powstrzymaniem wirusa, leczeniem dotkniętych nim osób i jak najszybszym opracowaniem szczepionki.

Znajdź zdrową równowagę pod względem oglądania i czytania wiadomości

Narażenie na dużą ilość negatywnych informacji może zwiększyć uczucie niepokoju. Chociaż ważne jest, aby być na bieżąco, może okazać się przydatne ograniczenie dostępu do mediów, jeśli niepokoi to Ciebie lub Twoją rodzinę.

Uzyskaj dostęp do informacji dobrej jakości

Ważne jest, aby uzyskać dokładne informacje o koronawirusie z wiarygodnych źródeł. Pomoże to również zachować perspektywę i poczuć większą kontrolę.

Staraj się zachować praktyczne i spokojne podejście do zaistniałej sytuacji

Powszechna panika może skomplikować wysiłki w celu skutecznego zarządzania epidemią. Staraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z oficjalnymi wskazówkami, szczególnie w zakresie przestrzegania dobrych nawyków higienicznych.

Staraj się nie dyskryminować

Aby przyczynić się do poczucia dobrobytu społeczności, spróbuj pamiętać, że koronawirus może wpływać na każdego bez względu na narodowość lub pochodzenie etniczne i pamiętaj, że osoby chore nie zrobiły nic złego.

 

Dbamy o zdrowie psychiczne podczas epidemii koronawirusa

Zarządzanie zdrowiem psychicznym podczas izolacji i kwarantanny

Jak dbamy o zdrowie psychiczne podczas epidemii koronawirusa
Istnieje wiele sposobów wspierania zdrowia psychicznego w okresach izolacji i kwarantanny.

 • Przypomnij sobie, że jest to tymczasowy okres izolacji w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa.
 • Pamiętaj, że twój wysiłek pomaga innym członkom społeczności uniknąć zarażenia wirusem.
 • Pozostań w kontakcie ze znajomymi, rodziną i współpracownikami przez e-mail, media społecznościowe, wideokonferencje lub telefon.
 • Łącz się z innymi za pośrednictwem forów internetowych
 • Weź udział w zdrowych zajęciach, które lubisz, i zrelaksuj się.
 • Pielęgnuj dobre zwyczaje związane ze snem i jedz zdrową żywność.
 • Staraj się utrzymać aktywność fizyczną.
 • Ustanawiaj procedury jak najlepiej i staraj się postrzegać ten okres jako nowe doświadczenie, które może przynieść korzyści zdrowotne.
 • Dla osób pracujących w domu – staraj się zachować zdrową równowagę, przeznaczając określone godziny na pracę, robiąc regularne przerwy i, jeśli to możliwe, ustal konkretne miejsce, w którym pracujesz.
 • Unikaj wiadomości i mediów społecznościowych, jeśli uważasz, że informacje, które się tam znajdują i niepokoją cię.

Dzieci i młodzież

Rodziny i opiekunowie dzieci i młodzieży powinni omawiać wiadomości o wirusie z osobami pozostającymi pod ich opieką w sposób otwarty i uczciwy. Staraj się przedstawiać fakty, nie wywołując niepokoju, w sposób odpowiedni do ich wieku i temperamentu. Ważne jest, aby wysłuchać wszelkich ich pytań, aby dać im do zrozumienia, że są bezpieczni i że ich niepokój jest czymś normalnym.

Wsparcie dla osób doświadczających trudności finansowych

Ponieważ ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa nadal wpływa na globalną gospodarkę, wiele osób traci miejsca pracy, źródła utrzymania i stabilność finansową. Warto zdobywać wiedzę o tym, jakie wsparcie zapewniają miejscowe władze i korzystać z tego wsparcia.

Pracownicy służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia mogą odczuwać dodatkowy stres podczas wybuchu COVID-19. Jest to normalna reakcja w tych niespotykanych okolicznościach. Takie uczucia nie są oznaką słabości i należy to przyznać. Istnieją praktyczne sposoby zarządzania zdrowiem psychicznym w tym czasie, w tym:

 • wystarczająco dużo odpoczynku w godzinach pracy i między zmianami
 • zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczna
 • utrzymywanie kontaktu z kolegami, rodziną i przyjaciółmi przez telefon lub Internet
 • miej świadomość, gdzie możesz uzyskać dostęp do wsparcia zdrowia psychicznego w pracy

Ważne jest, aby opinia publiczna zdawała sobie sprawę z presji, jaka wywierana jest na systemy opieki zdrowotnej i samych pracowników. Dlatego warto wspierać służbę zdrowia, kiedy to tylko możliwe. Postępowanie zgodnie z poradami rządowymi na temat sposobów spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa pomoże pracownikom służby zdrowia ratującym życie i zapewniającym bezpieczeństwo ludziom.

Szukaj wsparcia

Wiadomość o wybuchu epidemii jest przytłaczająca i zniechęcająca. Zachęcamy osoby, które w przeszłości miały problemy ze zdrowiem psychicznym, do nieukrywania swojego stanu, korzystania ze wsparcia przyjaciół i rodziny, a w razie potrzeby z pomocy lekarza.
Dla tych, którzy już zmagają się z problemami zdrowia psychicznego, kontynuuj swój plan leczenia i monitoruj pod kątem nowych objawów.
Kontakty społeczne i podtrzymywanie codziennych zwyczajów mogą wspierać nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Szczególnie pomocne może być pozostawanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi przez Internet lub telefon.

Uznaj, że masz prawo do odczuwania niepokoju i w razie potrzeby szukaj dalszego profesjonalnego wsparcia.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia od psychologa online na Skype lub potrzebujesz konsultacji przez telefon to zapraszam do kontaktu na tel. 698 468 886

Więcej informacji o mojej pracy i kompetencjach oraz o psychologu online znajdą Państwo na www.szczepaniak-psychology.eu

 

zdrowie psychiczne podczas epidemii koronawirusa

Rekomendowane teksty