Wiele kobiet marzy o wielkiej miłości. Nie da się jednak ukryć, że płomienne uczucie nierzadko się wypala. Bywa i tak, że jedna osoba zdradza drugą. Nie brakuje również sytuacji, w których do rozstania dochodzi za obopólną zgodą obojga partnerów. Rozmijające się oczekiwania i plany na życie potrafią zniszczyć każdy związek. Jak jednak poradzić sobie po rozstaniu i co zrobić, by ból po stracie związku był jak najmniejszy?
Jak poradzić sobie z rozstaniem
Jeżeli przez dłuższy czas nie radzimy sobie i nie wiemy jak poradzić sobie z rozstaniem, warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa, psychoterapeuty. Warto również skorzystać z kilku porad przedstawionych w tym tekście. Pomoc psychoterapeuty szczególnie pomocna jest gdy nie wiemy jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku.
Pozwól sobie na cierpienie
Nie da się ukryć, że ból po rozstaniu bywa bardzo duży. Nie zawsze jest tak, że najbardziej cierpi strona porzucona. Często obie strony cierpią równie mocno, a nierzadko zdarza się, że bardziej cierpi strona, która postanowiła odejść. Ważne, by pozwolić sobie na przeżycie rozstania. Na pewno po rozstaniu będzie nam towarzyszył smutek, nawet jeżeli to była toksyczna relacja. Towarzyszyć nam mogę również pozytywne uczucia, takie jak na przykład uczucie ulgi. W pierwszych dniach po rozstaniu warto być dla siebie wyrozumiałym. Samotne wieczory i noce będą najtrudniejsze do przeżycia. Nie da się ukryć, że czasami możemy pod wpływem impulsu zdecydować się na telefon do naszego byłego partnera. Takie rozwiązania nie są jednak zbyt rozsądnym pomysłem. W pierwszych dniach po rozstaniu lepiej skupić się na sobie. Oglądajmy więc filmy, czytajmy książki lub słuchajmy muzyki. Postarajmy się w ten sposób zregenerować własne siły.
Spotykaj się ze znajomymi
W pierwszych dniach po rozstaniu możemy mieć tendencję do unikania znajomych. To całkiem naturalne i nie ma w tym nic złego. Nie warto jednak przedłużać swojej samotności w nieskończoność. I choć widok szczęśliwych ludzi i zakochanych par może być dla nas bolesny, warto przyjąć od nich ofertę wsparcia. Nie unikajmy więc wspólnych wyjść na zakupy czy do kina. Starajmy się jednak robić to w zgodzie ze sobą. Na początek jedno wyjście w tygodniu w zupełności wystarczy, jeżeli nie czujemy potrzeby częstszego kontaktu ze znajomymi. Z czasem warto jednak zwiększyć częstotliwość spotkań z bliskimi nam ludźmi. Warto również zapoznawać się z całkiem nowymi ludźmi. Wprowadzi to nieco świeżości do naszego życia.
Kiedy warto pomyśleć o wsparciu psychologa?
Czasami bywa, że żałoba po rozstaniu trwa stanowczo za długo. Nie spotykamy się ze znajomymi bardzo długi czas, płaczemy w poduszkę oraz unikamy wychodzenia z domu. Jeżeli dochodzą do tego myśli rezygnacyjne, sprawa staje się poważna. Nie możemy pozwolić na to, by rozstanie zniszczyło nam życie. Warto uświadomić sobie, że życie składa się nie tylko z dobrych, ale i z trudnych momentów. Jeżeli przerasta nas rozstanie, warto poprosić o pomoc psychologa. Rozmowa z psychologiem pomoże nam odkryć w sobie siłę, o której być może nie mieliśmy pojęcia. Możliwe będzie również przeanalizowanie naszych stanów emocjonalnych.
Podsumowując rozważania z łatwością można stwierdzić, że rozstanie to sprawa bardzo trudna. Nie da się jednak ukryć, że każdy z nas ma w sobie siłę, by poradzić sobie z rozstaniem. Na początek warto dać sobie czas na wypłakanie się i pobycie tylko ze sobą samym. Po tym czasie przyjdzie moment na spotkania ze znajomymi. Warto zadbać o to, by wychodzić tylko wtedy, gdy naprawdę mamy na to ochotę. Jeżeli nie umiemy i nie wiemy jak poradzić sobie po rozstaniu przez dłuższy czas, warto byłoby poprosić o pomoc psychologa.
Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologa w Warszawie to zapraszam tutaj