Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Jak radzimy sobie z depresją w czasie kwarantanny

 

Okres przymusowej kwarantanny może się okazać bardzo traumatycznym wydarzeniem dla wielu osób. Znaczna część z nas ma bowiem naturę ekstrawertyczną i po prostu uwielbia spędzać czas wśród ludzi, czerpiąc ze wszystkich tych spotkań energię i motywację do życia. Nie należy być przy tym stereotypowym – również osoby o naturze introwertycznej nie są całkowitymi, totalnymi samotnikami i również potrzebują towarzystwa, by mieć dobre samopoczucie i produktywnie spędzać czas w samotności.

Cechy charakteru schodzą jednak na dalszy plan, gdy przymus kwarantanny dopada te osoby, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Nagle okazuje się bowiem, że sugerowane przez terapeutę wyjścia na zewnątrz nie mają po prostu żadnej racji bytu, a przesiadywanie w domu całymi dniami kojarzy się z przykrym czasem trwania w szponach depresji czy uzależnienia.
Logicznym jest zatem, że wiele osób zmagających się z takimi problemami podchodzi do perspektywy spędzenia kilku miesięcy w domu z olbrzymim wręcz niepokojem, bojąc się tego, co może się stać.
Otwarcie należy jednak zaznaczyć, że okres kwarantanny nie musi być dla takich osób destruktywny. Wręcz przeciwnie, może równie dobrze stać się okresem pełnym refleksji i produktywności, jeśli tylko będziemy pamiętać o tym, według jakich zasad funkcjonuje nasz organizm.

Podtrzymywanie znajomości

Najbardziej istotnym jest to, żeby wbrew kwarantannie starać się podtrzymywać wszelkie swoje znajomości i po prostu dbać o regularny kontakt z drugą osobą, ponieważ rozmowa doskonale podtrzymuje na duchu i pomaga nam nie zapomnieć o tym, że nie jesteśmy na tym świecie sami.

Warto jest poprosić kogoś z rodziny lub bliskiego znajomego o możliwość odezwania się raz na jakiś czas, by wymienić się przeżyciami i troskami. Jeśli peszy nas perspektywa zwierzania się swoim najbliższym, co bywa perfekcyjnie zrozumiałe, dobrym sposobem na kontakt z ludźmi jest po prostu udzielanie się w internecie – Facebook aż roi się od rozmaitych grup tematycznych, wśród których możemy znaleźć osoby z okolicy, które dzielą zainteresowania podobne do naszych. Możemy też poszukać miejsc takich jak Reddit, gdzie dyskutuje się na wszystkie tematy świata. Sam fakt przynależenia do jakiejś społeczności i uczestniczenia w dyskusji z całą pewnością bardzo przysłuży się naszemu zdrowiu psychicznemu.

Kluczem do pozostania w znakomitej formie fizycznej i psychicznej podczas kwarantanny jest zorganizowanie sobie czasu i nawyków.
Warto jest dbać o to, by ciągle mieć na siebie jakiś plan i nie dopuszczać do momentów, w których nie wiemy, co ze sobą zrobić i zaczynamy się nudzić.
Warto też nie zapominać o tym, że okres kwarantanny nie musi się wcale równać temu, że musimy całkowicie odpuścić wizyty u specjalistów takich jak psychiatra czy psycholog. Wręcz przeciwnie, lwia część z nich oferuje możliwość wypisania recepty przez telefon oraz online za pomocą komunikatorów.
Psychologowie prowadzą sesje terapeutyczne online, które z całą pewnością podniosą nas na duchu i pomogą rozpracować problem nawet w niesprzyjających warunkach pandemii.

 

psycholog online w czasie kwarantanny

 

 

 

 

Rekomendowane teksty