Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Walczymy ze stresem

Rodzaje stresu

 

Stres to nieprzyjemne uczucie, które jest obecne w życiu każdego z nas.

Są dwa rodzaje stresu. Ten pierwszy może napędzać nas do działania i nie wpływa na jakość naszego życia. Z kolei ten drugi to przewlekły stres, który może przynieść wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Do stresowych sytuacji często dochodzi w szkole, pracy, ale także w czasie wykonywania codziennych czynności. Jeśli stres stale nam towarzyszy, to może powodować wiele chorób, takich jak zawał serca, udar, częstsze infekcje, choroby układu pokarmowego, częste migreny, obniżenie płodności, choroby skóry i choroby autoimmunologiczne. Zatem warto nauczyć się jak radzić sobie ze stresem.

 

Jak walczyć ze stresem?

Najlepszym rozwiązaniem na przewlekły stres jest unikanie stresujących sytuacji. Jednak nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku kiedy powodem stresu jest praca. Jeśli jest to możliwe to powinniśmy ją zmienić. Dobrym rozwiązaniem może być także udanie się do lekarza, który może dać nam zwolnienie na jakiś czas. Jednak będzie to możliwe, dopiero gdy z powodu stresu będziemy mieć problemy zdrowotne. Możemy także wziąć urlop, i wykorzystać ten czas na odpoczynek i relaks.

Dobrym rozwiązaniem Może być także aktywność fizyczna, a w szczególności ta wykonywana na świeżym powietrzu. Warto wybrać się na długi spacer lub iść pobiegać w lesie. Wszechobecny tam kolor zielony dodatkowo wpływa na relaksację podczas aktywności. Bieganie ma pozytywny wpływ na walkę ze stresem. Podczas uprawiania tego sportu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pomogą nam zredukować stres. Aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na cały organizm.

Kolejnym sposobem na walkę ze stresem jest medytacja. Regularne jej praktykowanie pozwoli zmniejszyć ogólny poziom stresu, co pozytywnie wpłynie na nasze życie. Medytacja polega na przyjęciu wygodnej pozycji, zamknięciu oczu i skupieniu się na oddechu. Możemy zacząć od 15-minutowej medytacji. Regularnie będziemy wydłużać czas medytacji, aż w końcu dojdziemy do momentu, w którym bez problemu wytrwamy godzinę. Powinniśmy wybrać odpowiednia dla nas porę dnia. Jedni wolą medytować rano, a inni wieczorem.

Jeśli myślą Państwo o konsultacji z psychologiem w temacie stresu, jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie jak walczyć ze stresem to zapraszam na konsultacje online 

 

 

jak walczyć ze stresem

 

 

Rekomendowane teksty