Wizyta u Psychologa

 

Jak wygląda wizyta u psychologa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wokół psychologów i ich pracy narosło dużo mitów, a korzystanie z ich pomocy nadal bywa tematem tabu. Chociaż świadomość i wiedza na temat zdrowia psychicznego wydaje się rosnąć to wciąż niechętnie o tym rozmawiamy.
Otwarte mówienie o problemach psychicznych i potrzebie korzystania z pomocy specjalisty to rzadkość. Kontakty z psychologiem traktujemy raczej jak wstydliwy problem, który wypada ukryć, a nie jak świadomy i dojrzały krok ku lepszemu zdrowiu i samopoczuciu. Decydując się na wizytę u psychologa właśnie to robimy, podejmujemy realne działania na rzecz poprawy jakości naszego życia.

Problemy psychiczne

Większość z nas miewa na jakimś etapie swojego życia problemy natury emocjonalnej.
Zazwyczaj potrafimy radzić sobie z nimi korzystając z własnych zasobów i wsparcia bliskich. Czasem bywa jednak tak, że pomimo podejmowanych starań problemy pogłębiają się i narastają powodując coraz większe cierpienie.
Problemy psychiczne mogą być bardzo różne i dotykają ludzi na całym świecie bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny. Oznaczają nieprawidłowości w zakresie czynności psychicznych oraz ich zewnętrzne reprezentacje, które możemy zaobserwować jako zachowania odbiegające od ogólnie przyjętych norm. To pojęcie bardzo szerokie i odnosi się do wielu zaburzeń, które mogą mieć różny przebieg i nasilenie. Generalnie ważne jest subiektywnie odczuwane cierpienie psychiczne, które często odbiera radość, a nawet chęć do życia, uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, utrudnia relacje ze światem i innymi ludźmi. Większość z nas od czasu do czasu doświadcza takich negatywnych uczuć. Nie jest to powodem do obaw jeśli przemija, a my potrafimy wrócić do równowagi. Jeśli jednak cierpienie psychiczne dominuje nasze funkcjonowanie i mamy wrażenie, że przejmuje kontrolę nad naszym życiem to nie należy zwlekać z poszukiwaniem profesjonalnej pomocy. Jeśli obserwujemy u siebie objawy znane jako objawy depresji to jest to właściwa pora na wizytę u psychologa.

Kiedy może pomóc psycholog?

Zakres problemów, z jakimi styka się psycholog w swojej pracy jest bardzo szeroki. Niektórzy twierdzą, że psycholog to „lekarz duszy”.
Jest w tym wiele prawdy, gdyż trudności, z jakimi zgłaszamy się do psychologa w dużym stopniu dotyczą naszego życia psychicznego. Te trudności obejmują myślenie, emocje, uczucia, przekonania. Może to być częste odczuwanie smutku i przygnębienia, nadmiernego i nieracjonalnego lęku, nieumiejętność doświadczania radości i zadowolenia.
W zakresie negatywnych przekonań dominują te dotyczące własnej osoby, czyli zła ocena samego siebie, silne poczucie winy, często niczym nieuzasadnione lub nadmierne skupianie się na niepowodzeniach i słabych stronach.
Mogą również pojawiać się negatywne myśli związane z naszym życiem, relacjami z innymi ludźmi i światem zewnętrznym.
To tylko część problemów, z jakimi można zgłosić się do psychologa. Często powodem wizyty bywają zachowania, które nas niepokoją. Takie zachowania jak agresja, trudności w nawiązywaniu kontaktów lub nadużywanie substancji psychoaktywnych. Także złe samopoczucie fizyczne takie, jak bóle głowy lub brzucha. Problemy te mogą być bardzo różne jednak łączy je to, że mają silny wpływ nasze życie. Problemy te znacznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? 

Pierwsza wizyta u psychologa może budzić wiele obaw. Zazwyczaj boimy się tego, co obce, nieznane i takie obawy są w pewnym sensie uzasadnione.
Psycholog podczas pierwszej wizyty będzie starał się jak najlepiej nas poznać i określić, z jakim rodzajem problemu się zgłaszamy. Spotkanie opiera się głównie na rozmowie dlatego na pewno padnie wiele pytań dotyczących naszej obecnej sytuacji życiowej i zawodowej.
Specjaliści dysponują określonymi narzędziami ułatwiającymi pracę takimi, jak wywiad i testy, które mogą pomóc w zebraniu potrzebnych informacji. Bardzo ważna jest atmosfera panująca w gabinecie oparta na wzajemnym szacunku i szczerości, o którą dobry specjalista potrafi zadbać.
Zazwyczaj kilka pierwszych wizyt służy zebraniu dokładnego wywiadu, aby na jego podstawie postawić diagnozę i zaplanować dalszą pracę.
Na pewno uzyskamy też informację zwrotną w postaci pewnego podsumowania oraz informacje o dalszym przebiegu współpracy.
W każdym momencie można zadawać pytania i wyjaśniać wszelkie wątpliwości, jeśli takie się pojawią.
W zależności od postawionej diagnozy psycholog poinformuje nas o możliwych formach pomocy, zaproponuje kolejne spotkanie lub jeśli będzie to konieczne pokieruje nas do innego specjalisty.

Psycholog

Do spotkania z psychologiem warto się przygotować i dokładnie przemyśleć, o czym chcemy mu powiedzieć, jakie objawy nas niepokoją i kiedy się pojawiły. Psycholog to zwykły człowiek taki, jak każdy z nas. Psycholog nie posiada nadprzyrodzonych zdolności czytania w myślach i opiera się wyłącznie na tym, co od nas usłyszy i zaobserwuje podczas spotkania. Im więcej opowiemy mu o sobie, tym lepiej i skuteczniej będzie mógł nam pomagać.

Można by powiedzieć, że “nie taki diabeł straszny…” czyli psycholog nie taki straszny jak czasami go widzimy.
Pierwszą wizytę u psychologa warto potraktować jako sposób na uporanie się z problemami i trudnościami, które utrudniają nam życie.
Myślę, że wiedząc jak wygląda wizyta u psychologa nie będziecie jej odwlekali gdy zaistnieje taka potrzeba.
Jeśli odczuwasz potrzebę konsultacji u psychologa to zapraszam do gabinetu psychologa na Muranowie w Warszawie.

 

jak wygląda wizyta u psychologa