Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Jednakowo w Polsce, jak i w innych krajach Europy i świata z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób doświadczonych przez pandemię COVID-19. Obecność wirusa doświadczamy bezpośrednio gdy zostajemy zainfekowani i musimy go przechorować (najlepiej gdy są to tylko lekkie objawy, ale nie każdy ma takie szczęście) lub pośrednio, gdy ktoś z naszych bliskich zapada na tę chorobę.
Covid-19 wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na zdrowie psychiczne.

Mija już rok od zachorowań na COVID-19 w Europie i wirus nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a wprowadzane w poszczególnych krajach lockdowny i ograniczenia takie jak kwarantanna, blokady i dystans społeczny mają ogromny negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Jak powszechnie wiadomo człowiek z natury jest “zwierzęciem stadnym” i wszelkie ograniczenia jego wolności i mobilności bardzo negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne.

Według badań ok. 35% do 40% osób dorosłych doświadcza lęku i depresji związanej z COVID-19. Szczególnie zagrożona depresją z tego powodu jest grupa osób, których bliscy zachorowali lub zmarli na Covid, lub choroby towarzyszące, a wirus spotęgował nasilenie tych chorób.

W związku z powiązaniem pomiędzy COVID-19 a zdrowiem psychicznym, psycholodzy i psychoterapeuci doradzają i publikują wytyczne dotyczące radzenia sobie ze stresem podczas trwania pandemii.

covid-19 depresja

 

Skuteczne sposoby na zredukowanie problemów związanych ze zdrowiem psychicznym podczas COVID-19

1. Dowiedz się jak najwięcej o dotychczas odnotowanych objawach COVID-19. W tym celu możesz skorzystać z serwisów internetowych obsługiwanych przez ministerstwo zdrowia oraz odwiedzić stronę internetową swojej lokalnej przychodni. Jeśli nie możesz skorzystać z informacji internetowej to zadzwoń do swojej przychodni i porozmawiaj o objawach Covid-19 ze swoim lekarzem lub pielęgniarką. Oni udzielą Ci najlepszych, pełnych informacji dotyczących objawów Covid-19 i podpowiedzą, co robić w razie zaobserwowania u siebie tych objawów.

2. Zanotuj i miej pod ręką pełne informacje dotyczące tego, gdzie szukać pomocy i leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Jeśli korzystasz ze smartfona to wprowadź do jego pamięci numer telefonu do swojej przychodni oraz do Pogotowia, a także numery tel. do dostępnych dla Ciebie usług wsparcia, takich jak doradztwo lub terapia.

3. Nie wpadaj w panikę po usłyszeniu niepokojących informacji o wzrastającej liczbie zakażeń, zachorowań i zgonów. Zadbaj o swoje zdrowie behawioralne.
Jeśli obserwujesz u siebie znaczny niepokój po uzyskaniu informacji o Covid-19 to nie angażuj się zbytnio w oglądanie TV, czytanie lub słuchanie nieprzyjemnych wiadomości dotyczących wirusa, w tym w mediach społecznościowych.
Skoncentruj się bardziej na rozrywce, niż na wielokrotnym słuchaniu o pandemii. Posłuchaj swojej ulubionej muzyki, oglądaj filmy lub czytaj książki, które wprowadzają cię w dobry nastrój i swoim tematem odbiegają daleko od problemów związanych z pandemią.

4. Postaraj się realizować swoje hobby, tak aby myśli zaprzątnąć wokół realizacji hobby, a nie koncentrować się na pandemii i jej skutkach i ofiarach.

5. Poświęć trochę czasu na ćwiczenia fizyczne dla swojego ciała, które mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Ćwicz techniki odmładzające, takie jak głębokie oddechy, rozciąganie i joga. Dobre poradniki w tym temacie z łatwością znajdziesz w Internecie, np. na kanałach YouTube. Ćwicz regularnie, chociaż kilka – kilkanaście minut z rana.

6. Zadbaj o swoją dietę i jedz zdrowe i zbilansowane posiłki, oczywiście jedz regularnie. Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu.

7. Zadbaj o sen. W miarę możliwości idź wcześnie spać i śpij tak długo jak to możliwe.

8. Utrzymuj kontakty społeczne i postaraj się spędzać czas z rodziną i znajomymi, ale wyłącznie przez telefon lub przez internet.
Łącz się tylko z ludźmi o pozytywnych dla Ciebie wibracjach. Unikaj kontaktu z osobami wprowadzającymi niepokój do twoich myśli i samopoczucia.

Te kilka wskazówek powinno mieć dobry wpływ na twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowi.
Czas myśleć pozytywnie i zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ponieważ to jak myślimy i działamy wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.
Postaraj się zachować spokój, a tym samym masz duże szanse na zachowanie optymalnego zdrowia psychicznego w czasach COVID-19.

 

coronavirus effect

 

 

Rekomendowane teksty