Z dzieckiem do Psychologa
Bycie rodzicem to nie lada wyzwanie i najlepiej o tym wiedzą sami rodzice. Macierzyństwo i ojcostwo to nie tylko radość z tego, że dziecko dorasta i osiąga małe i duże sukcesy w swoim życiu. Świadome rodzicielstwo to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za dziecko i jego rozwój.
Rodzice powinni cały czas dbać o dobro swoich dzieci, a szczególnie w okresie, kiedy mogą być one narażone na wpływy społeczeństwa, wpływy rówieśników w przedszkolu i szkole. Ich zadaniem powinno być monitorowanie rozwoju swojego dziecka od pierwszych dni jego życia.
Jest rzeczą wiadomą, że niekiedy rodzice nie będą w stanie pewnych kwestii dostrzec, ale wówczas powinni zasięgnąć opinii z zewnątrz. Najlepiej opinii specjalisty czyli psychologa doświadczonego w kontaktach z dziećmi. Dotyczy to zwłaszcza par z jednym dzieckiem, ponieważ nie mają oni grupy odniesienia.
Wtedy warto wysłuchać Pani z przedszkola, nauczyciela czy też poobserwować swoje dziecko na placu zabaw wśród rówieśników.
Dlatego to jest takie ważne.
Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa
Aby dostrzec moment, kiedy dziecko zaczyna potrzebować naszego wsparcia, kiedy proces rozwoju odbywa się nieharmonijnie należy bacznie obserwować jego rozwój i wsłuchiwać się w opinie nauczyciela lub przedszkolanki.
Różne rzeczy, które w danym momencie dzieci powinny robić czy umieć, nie są w zasięgu umiejętności danego dziecka. Nie zawsze oznacza to ubytek w rozwoju, często może być po prostu wynikiem blokady wywołanej różnymi czynnikami, jak np. nadmierny stres związany z pójściem do szkoły itp. Jest to sygnał, aby zapytać specjalistę, czy wszystko jest w porządku i ewentualnie zatroszczyć się o odpowiednią terapię dla dziecka.
Psycholog i jego doświadczenie pomocne jest w przypadku starszych dzieci, w szkole licealnej. W tym wieku szczególnie widoczne są niepokojące zmiany w zachowaniu nastolatka. Dziecko stwarza kłopoty, widocznie coś przeżywa i nie chce się tym podzielić z rodzicami. Najczęściej są to zawody miłosne, poczucie odtrącenia, doświadczenie przemocy i wiele innych negatywnych doświadczeń. Możliwe, że dziecko nie chce dokładać zmartwień rodzicom i samotnie zmaga się z problemami, które je przerastają. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas poszukanie pomocy u specjalisty czyli Psychologa.
Pomoc Psychologa
Psycholog, czyli osoba z zewnątrz, niezaangażowana może wiele pomóc. Rodzice nie powinni wówczas ulegać stereotypom, że pomoc psychologa może jeszcze bardziej skrzywdzi ich dziecko. Nie powinni czuć się dotknięci, że z ich dzieckiem coś jest nie tak i potrzebuje pomocy psychologa. Najważniejsza i kluczowa jest tutaj świadomość, że psycholog nie ocenia. Psycholog pomaga uporządkować zebraną do tej pory wiedzę na temat stanu dziecka i zobaczyć ją w nowej perspektywie.
Poradnie psychologiczne, Psycholodzy coraz częściej współpracują z placówkami oświatowymi. Rodzice nie powinni martwić się tym, że pomoc trudno będzie im znaleźć. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że pomoc psychologiczna jest na wyciągnięcie ręki. Ważne, żeby rodzice potrafili dostrzec, gdy dziecko zaczyna mieć problemy i odpowiednio zareagować.