Psychoterapia poznawczo-behawioralna w leczeniu depresji
Co warto wiedzieć na temat depresji?
Depresja to ciężka choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Obecnie z powodu depresji leczy się około 500 tysięcy Polaków. Jednak eksperci są przekonani, że leczenia wymaga dużo więcej osób, tylko albo nie mają do niego dostępu, albo wstydzą się w sposób jawny korzystać z porad psychoterapeutów lub lekarzy psychiatrów. Depresja ma kilka swoich specyficznych objawów takich jak: poczucie bezsensu, przygnębienia, apatia, niechęć do pracy, utrata zainteresowań, trudność w wykonywaniu codziennych czynności, bezsenność, kłopoty z koncentracją. Ponadto niepokojącymi objawami mogą być stany lękowe i zaburzenia apetytu.
Bardzo zaawansowaną depresję można wyleczyć tylko z pomocą leków antydepresyjnych, ale zawsze należy zapisać się również na terapię do psychologa – psychoterapeuty.
Leczenie warto rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu objawów. Chory powinien zdawać sobie sprawę także z tego, że depresja można nawracać w przyszłości. Bez wsparcia psychoterapeuty i lekarza psychiatry nie ma sukcesów w walce z depresją.

Jak wygrać z depresją?
Jak powinno przebiegać leczenie depresji, jaki rodzaj terapii wybrać w leczeniu depresji i jak wygrać z depresją?
Miliony osób poszukują odpowiedzi na te pytania, ponieważ miliony osób na świecie cierpią na depresję.
Literatura przedmiotu wyróżnia wiele przyczyn depresji i istnieją różne sposoby jej leczenia.
W moim Gabinecie Psychoterapeuty najczęściej stosowaną metodą w leczeniu depresji jest terapia poznawczo-behawioralna.
W tym artykule postaram się przybliżyć Państwu podstawy tak często stosowanej terapii poznawczo-behawioralnej.
Jak pokonać apatię?
Jednym z objawów depresji jest pogłębiająca się apatia i niechęć do działania.
W terapii poznawczo-behawioralnej skupiamy się najpierw na negatywnych przekonaniach dotyczących podejmowania danej aktywności, później na wyznaczaniu zadań zachęcających do działania. Osoba chora na depresję powinna widzieć sens w pokonywaniu apatii. Jak pokonać apatię? Motywujące będą takie zadania, które sprawiają przyjemność. Mogą to być rzeczy związane z zainteresowaniami, czynności wiążące się z uzyskaniem jakiejś nagrody, które są wyzwaniem dla danej osoby.
Kiedy chory robi postępy w walce z apatią w łatwiejszych ćwiczeniach można nauczyć go techniki stopniowania zadań. Polega ona na wyznaczaniu działań dostosowanych do możliwości pacjenta w danym momencie. Metoda jest korzystna z punktu widzenia poczucia własnej wartości chorego oraz nabierania przez niego większej zdolności do odczuwania przyjemności.
Pozytywne myślenie o samym sobie i swoich możliwościach stanowią fundament leczenia.
To od sposobu myślenia chorego zależy bowiem jego zdolność do wyjścia z choroby, zapobiegania nawrotom, a także radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Negatywne postrzeganie rzeczywistości jest nie tylko objawem depresji, ale przede wszystkim przyczyną dolegliwości.
John Preston w książce „Pokonać depresję” wymienia sześć zakłóceń poznawczych wywołujących chorobę:
- negatywne przewidywania
- myślenie w kategoriach „wszystko albo nic”
- wyciąganie pochopnych wniosków
- ograniczone pole widzenia
- odnoszenie wszystkiego do siebie
- myślenie o tym, co powinno być
Objawy depresji
Najczęściej spotykane/doświadczane objawy depresji to:
- smutek i poczucie beznadziejności w życiu
- utrata energii i poczucie ciągłego zmęczenia
- trudności ze skupieniem i logicznym myśleniem
- utrata zainteresowania jakimikolwiek działaniami i aktywnością
- poczucie bezradności
- poczucie winy w stosunku do najbliższych
- niskie poczucie własnej wartości
- stany lękowe, a czasami stany paniki
- strach przed podejmowaniem decyzji
- niepokój i częste poirytowanie
- częste powroty do bolesnych doświadczeń z przeszłości (rozpamiętywanie traumatycznych doświadczeń)
- zaburzenia snu
- zaburzenia apetytu
- powracające myśli o śmierci lub samobójstwie
Leczenie depresji – terapia poznawczo-behawioralna
Terapia poznawczo-behawioralna uczy, jak radzić sobie z pesymistycznymi myślami, nazywając je myślami automatycznymi. Przeciwwagą dla nich będą realistyczne odpowiedzi, które chory uczy się formułować w toku leczenia. Ćwiczenie polega na umieszczaniu informacji w trzech kolumnach.
Pierwsza kolumna – zapisywane jest doświadczenie wywołujące emocje.
Druga kolumna – negatywne myśli na ten temat.
Trzecia kolumna – możliwe wyjaśnienia, które korygują automatyczną reakcję umysłu.
Jeśli chory nie znajduje realistycznej odpowiedzi uczy się podważania swoich przekonań na dany temat zostawiając kwestię otwartą.
Z metod takich jak: pobudzanie do aktywności oraz stopniowania zadań korzysta się w początkowych etapach leczenia. U ich podstawy stoi jednak praca nad myśleniem pacjenta, która umożliwia radzenie sobie ze wszystkimi sytuacjami w życiu, tymi zainicjowanymi przez chorego oraz tymi niespodziewanymi, z którymi przyszło mu się zmierzyć.
Niewątpliwie depresja jest chorobą, która wymaga interwencji psychologicznej, jeśli spowodowana została czynnikami psychologicznymi. Leczenie depresji za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej daje bardzo dobre rezultaty i powiększa grono pacjentów odzyskujących nadzieję na wygraną z chorobą.

Leczenie depresji Warszawa
Jeśli obserwujesz u siebie powracające i nasilające się stany apatii i beznadziejności, niechęć do jakiegokolwiek działania, niemożność normalnego funkcjonowania od rana do wieczora przez kilka lub więcej dni i pogłębiające się stany negatywnego myślenia to jest to właściwa pora na podjęcie decyzji o konsultacji u Psychologa Psychoterapeuty.
Leczenie depresji Warszawa – zapraszam na konsultacje w moim Gabinecie Psychologa Psychoterapeuty na Muranowie.
Psychoterapia w moim gabinecie -informacje.