mgr-Jolanta-Szczepaniak-Psycholog-260x315

Nazywam się Jolanta Szczepaniak. Jestem psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą uzależnień, coachem oraz doradcą zawodowym. Wbrew pozorom, nie jestem człowiekiem orkiestrą. Moje kompetencje służą jednemu – realnej pomocy w uzyskaniu dobrostanu. Realizuje się to na różne sposoby – raz chodzi o wyjście z depresji czy o przepracowanie trudnej przeszłości, raz o uzdrowienie związku, a kiedy indziej o zidentyfikowanie swoich potrzeb i celów oraz uwolnienie ukrytego potencjału.

Sednem każdego procesu – czy to terapeutycznego, czy coachingowego – jest człowiek. Mowa o konkretnym człowieku z całą jego specyfiką – z jego unikalną historią, wrażliwością i ekspresją, z charakterystycznymi dla niego dążeniami, namiętnościami i lękami. Wiedza fachowa oraz doświadczenie stanowią dla mnie drogowskazy w eksplorowaniu tego świata. Świadomość tego, skąd  się biorą i jak funkcjonują określone mechanizmy generujące problemy, pozwala mi dobrać odpowiednie narzędzia, by je przezwyciężyć.

Jako psychoterapeuta specjalizuję się w psychoterapii indywidualnej, w psychoterapii par i rodzin, w interwencji kryzysowej, terapii uzależnień behawioralnych, terapii uzależnień od używek. Pracuję w nurcie integracyjnym. Oznacza to łączenie koncepcji, strategii oraz procedur z różnych szkół psychoterapii. Takie podejście ma kluczową zaletę – możemy, na bazie istniejących i sprawdzonych podejść, wykreować metodę przezwyciężania trudności dla konkretnej osoby. Możemy skonstruować metodę niejako dopasowaną do niej.

Jako psycholog prowadzę diagnostykę psychologiczną (specjalistyczne testy, kwestionariusze). Zajmuję się także diagnostyką kompetencji zawodowych. Posiadam doświadczenie związane z pracą jako lekarz orzecznik z obszaru psychologii.

Praca jako coach stanowi dla mnie naturalne rozwinięcie praktyki psychoterapeutycznej. Jednocześnie coaching to inna dyscyplina, bo odpowiada na inne potrzeby, a zarazem zakłada inną relację z klientem. Coach to uważny, wyposażony w wiedzę i odpowiednie narzędzia partner klienta. Osoba, która ma przyczynić się do jego rozwoju. W trakcie spotkań coachingowych klient odkrywa niewykorzystane pokłady własnego potencjału, zaczyna dostrzegać ślepe zaułki w myśleniu i działaniu, uczy się funkcjonować efektywniej, a równocześnie z większą radością. Coaching to praca na pełnych obrotach i wspaniała przygoda jednocześnie.

Wielką przyjemność daje mi dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dlatego, jeśli tylko mam taką możliwość, to prowadzę warsztaty edukacyjne, rozwojowe i profilaktyczne.

Moja praca to moja życiowa pasja. Jestem głęboko przekonana, że to, co robię przyczynia się do pomocy ludziom w ich problemach. Skąd ta pewność? Między innymi z własnych przeżyć. Z faktu,  że sama odczułam na sobie zbawienne działanie psychoterapii oraz warsztatów rozwoju osobistego.  Niesienie pomocy innym stanowi dla mnie wielkie osobiste przeżycie. Cieszę się, że dane mi było zostać psychologiem, psychoterapeutą i trenerem. Traktuję to jako dar i przywilej.

Psychoterapeutka, Psycholog, Terapeuta uzależnień, Coach, Doradca zawodowy.