Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa z reguły jest stresująca i jest to sytuacja normalna, ponieważ wiele osób stresuje się w nowych dla siebie sytuacjach, a wizyta u psychologa jest zupełnie nowym doświadczeniem. Przed pierwszą wizytą u psychologa należy przekonać samego siebie, że nie ma się czego bać, a jedynie spokojnie przygotować się do spotkania z psychologiem.

Postaraj się przygotować mentalnie w taki sposób, aby w trakcie pierwszej sesji przedstawić psychoterapeucie najpoważniejsze problemy, które skłoniły cię  do wizyty u psychologa.

Spróbuj nawiązać z nim właściwą relację, aby już w trakcie pierwszej sesji mógł ci skutecznie pomagać.

Pamiętaj, że dobry psycholog zawsze dopasowuje metodę działania indywidualnie, zgodnie z potrzebami danego pacjenta i ty jako pacjent musisz mu pomóc i otwarcie wskazać swoje potrzeby.

Wizyta u psychologa musi przebiegać w atmosferze przyjaznej, a jego gabinet musi być dla ciebie bezpiecznym azylem, dlatego do psychologa musisz pójść z pozytywnym nastawieniem.

 

Wizyty u psychologa

Do wizyty u psychologa musisz przygotować się w taki sposób, aby pomóc mu zebrać jak najwięcej informacji na temat ciebie, twojego środowiska, rodziny i wszystkich istotnych aspektów twojego życia.

Jeśli posiadasz opinie z innych poradni psychologicznych, to zabierz je ze sobą, ponieważ mogą znacząco pomóc nowemu psychologowi.

Wszystko, co pozwoli psychologowi zapoznać się z twoją sytuacją, zabierz ze sobą, aby przedstawić podczas pierwszej sesji. Jeśli uznasz za stosowne i potrzebne, to możesz zabrać ze sobą historię chorób w rodzinie, ponieważ ta wiedza, też może mieć spore znaczenie.

Żeby się nie pogubić, przygotuj listę zagadnień i pytań, które chcesz poruszyć w trakcie pierwszej wizyty i wspomagaj się nią w trakcie rozmowy z psychologiem. Przede wszystkim opowiedz psychologowi szczegółowo o problemie, który sprawił, że postanowiłeś do niego przyjść.

Podczas pierwszej wizyty ustalicie z psychologiem wspólny cel, do którego będziecie razem dążyć i dlatego szczerze i otwarcie rozmawiaj z psychologiem. Pamiętaj, że dobry psycholog szybko się zorientuje jeśli będziesz posługiwać się kłamstwem, a kłamstwa i półprawdy tylko oddalą ciebie od osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jeśli w trakcie rozmowy z psychologiem będziesz mieć jakieś wątpliwości lub czegoś nie zrozumiesz, to od razu pytaj, nie wstydź się pytań. Psycholog powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Żadne pytanie nie jest zbyt banalne i dlatego pytaj o wszystko, co Ci przyjdzie do głowy w trakcie pierwszej wizyty u psychologa.

Psycholog zapyta Cię o wiele rozmaitych rzeczy i postaraj się zawsze szczerze i szeroko na nie odpowiedzieć. W każdym pytaniu, które zadaje psycholog tkwi sens i dlatego odpowiadaj na pytania szczerze i wyczerpująco. Jeśli na jakieś pytanie lub temat nie jesteś jeszcze gotowy do rozmowy, to powiedz o tym otwarcie i przełóż ten temat na następną wizytę.

Powinieneś wiedzieć, że wizyta u psychologa nie polega na nachalnym zadawaniu przez niego pytań i to ty jako pacjent decydujesz czy chcesz rozmawiać na podjęty przez psychologa temat.  Podczas pierwszego spotkania z psychologiem powinieneś przede wszystkim wyjaśnić powód swojej wizyty, co ciebie skłoniło do poszukiwania pomocy w jego gabinecie oraz rzetelnie odpowiedzieć na pytania dotyczące objawów choroby, jakich doświadczasz.

Psycholog postawi diagnozę psychologiczną i z jej pomocą udzieli pomocy. Należy pamiętać, że jedna wizyta u psychologa nie rozwiąże wszystkich problemów i konieczne będą kolejne wizyty.

 

psychoterapia diagnoza psychologiczna

Rekomendowane teksty