Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Skuteczność psychoterapii

 

Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu schorzeń i problemów natury psychicznej. Potwierdzają to wszystkie współczesne badania naukowe i setki milionów osób na całym świecie, które skorzystały z dobrodziejstw tej metody.

Renomowane Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) określa psychoterapię jako wyjątkowo skuteczną, a przy tym cały czas zbyt rzadko stosowaną metodę leczenia. APA uchwaliła w 2012 roku dokument o jednoznacznym tytule: „Uznanie skuteczności psychoterapii”. Wnioski tam zawarte powstały na podstawie wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat. Warto przytoczyć choćby kilka z nich:

1) Psychoterapia ma wysoką i udowodnioną skuteczność leczniczą. Co więcej, w wielu przypadkach daje znacznie korzystniejsze efekty niż leczenie farmakologiczne.

2) Koszt psychoterapii jest w ostatecznym rozrachunku niższy od kosztu farmakoterapii.

3) Efekty lecznicze uzyskane poprzez psychoterapię są nieporównanie trwalsze od efektów uzyskanych poprzez stosowanie farmakoterapii.

4) Zakończony proces psychoterapeutyczny nie jestem kresem procesu leczenia. Psychoterapia rezonuje długofalowo i sprawia, że stan pacjenta cały czas się polepsza.

5) Psychoterapia zwiększa efektywność zawodową.

Na koniec dodam, że laureat nagrody Nobla, Eric E. Kandel, dowiódł, że pod wpływem czynników psychoterapeutycznych zachodzą zmiany w czynnościach i strukturze mózgu.

 

Rekomendowane teksty