Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Psychoterapia online – ogólne zasady

Zastanawia cię to, jak wygląda taka typowa psychoterapia online? Ostatnio zacząłeś rozważać, czy by z psychoterapii online nie skorzystać? Ogólnie rzecz biorąc, w niewielkim stopniu różni się ona od standardowej formy psychoterapii w gabinecie psychoterapeuty. Cel i przebieg w obu przypadkach są na ogół takie same. Inna jest jedyna forma przeprowadzania spotkań, jednak to nie oznacza, że psychoterapia online jest mniej skuteczna i po prostu gorsza.

Tak jak i każda inna forma psychoterapii, tak i psychoterapia online zawsze dostosowywana jest indywidualnie do pacjenta i jego potrzeb. Nie martw się zatem o to, że zostaniesz potraktowany masowo. Terapeuta zwróci uwagę na twoje indywidualne potrzeby i spróbuje do nich dostosować tryb leczenia. Oczywiście na wstępnym i pierwszym spotkaniu przeprowadzi z tobą dłuższą rozmowę, być może również poprosi o wypełnienie pewnych formularzy i ankiet, aby pod koniec rozmowy postawić wstępną diagnozę i powiedzieć ci, nad czym będziecie od teraz pracować. Diagnoza jest bardzo ważna. To dzięki niej dowiadujesz się, z czym w ogóle masz problem, postawienie diagnozy to kluczowy etap leczenia.

Standardowo taka jednorazowa psychoterapia online trwa od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu minut. Żaden terapeuta online nie będzie jednak odmierzać tego czasu z zegarkiem w ręku. Jeżeli w twoim życiu zdarzy się coś, co zechcesz od razu szczegółowo przeanalizować i przepracować, terapeuta da ci na to szansę, nawet jeśli wydłuży to spotkanie o kilkanaście minut. Spotkania odbywają się natomiast przeważnie raz w tygodniu. Sam jednak decydujesz o tym, jak często chcesz rozmawiać z psychoterapeutą. Jeżeli masz odpowiednio dużo czasu i pieniędzy na to, by zwiększyć częstotliwość terapii, jak najbardziej możesz to zrobić, ponieważ dzięki temu masz większe szanse na szybsze przezwyciężenie swoich problemów, ale pamiętaj, że duża częstotliwość kontaktów z psychoterapeuta nie daje gwarancji na szybszy postęp. Ważna jest prawidłowo postawiona diagnoza, kompetencje psychoterapeuty i systematyczność spotkań oraz dobra współpraca pacjenta z terapeutą.

W przypadku terapii online nie ma też takiej konieczności, by kiedykolwiek spotykać się z psychoterapeutą „na żywo”. A dzięki temu zyskujesz możliwość skorzystania z usług najrozmaitszych lekarzy. Nie musisz ich szukać wyłącznie w swoim mieście czy najbliższej okolicy. Nawet jeśli mieszkasz bezpośrednio nad morzem, psychoterapeuta online z Warszawy też będzie w stanie doskonale ci pomóc. Zawsze liczą się kompetencje i doświadczenie psychoterapeuty, a nie jego miejsce zamieszkania.

 

psychoterapia online warszawa

 

Rekomendowane teksty