Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Psychoterapia online i konsultacje internetowe przez Skype z psychoterapeutą i psychologiem stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród zapracowanych ludzi, a od poprzedniego roku pandemia Covid-19 wymusiła jeszcze bardziej ten rodzaj kontaktu z psychoterapeutą.

Jako profesjonalna psychoterapeutka online zauważyłam od kilku lat duży wzrost liczby pacjentów, którzy wolą odbyć sesje terapeutyczne w zaciszu własnego domu niż jeździć do gabinetu terapeuty.

Większość spośród moich pacjentów twierdzi, że sesje online za pomocą Skype lub innych formatów wideo konferencji są mniej onieśmielające niż sesje twarzą w twarz.

Pacjenci twierdzą, że w trakcie sesji online czują się bardziej zrelaksowani i łatwiej przychodzi im otworzyć się przed psychoterapeutą. To dobrze, ponieważ celem każdej terapii lub coachingu jest dostarczenie pacjentowi narzędzi, które pozwolą lepiej radzić sobie z emocjonalnym cierpieniem, rozwiązywać problemy i żyć szczęśliwszym życiem.

 

Skuteczność sesji terapeutycznych online

 

Skuteczność sesji terapeutycznych na Skype jest potwierdzona szeregiem badań wśród pacjentów psychoterapeutów na całym świecie. Chociaż pacjent i terapeuta mogą być oddaleni o tysiące kilometrów, to jednak profesjonalnie poprowadzone konsultacje lub terapia powodują, że pacjentowi  wydaje się, że przebywa w tym samym pokoju z pacjentem. Psychoterapia online staje się bardzo popularna wśród osób z małych miejscowości lub osób, które nie mogą opuścić domu z jakiegoś powodu. Terapia online to np. jedyna metoda pomocy dla osób cierpiących na agorafobię, które starają nauczyć się, jak radzić sobie po wyjściu z mieszkania.

Wielu pacjentów psychoterapii online żyje w  małych odizolowanych społecznościach, w których wizyta u psychologa nie jest uważana za coś niezbędnego przy rozwiązywaniu życiowych problemów.

 

Psycholog online

Przygotowanie do psychoterapii online

 

Jeśli rozważasz terapię online za pomocą Skype, to powinieneś wiedzieć jak się przygotować do takiej terapii i na co zwracać uwagę przed jej rozpoczęciem.

Zapamiętajcie, że terapia online nie zastępuje leczenia u lekarza specjalisty i jeśli np. doświadczasz zaburzeń psychicznych, to najpierw powinieneś skontaktować się z lekarzem psychiatrą.

 

Na co zwracamy uwagę, wybierając właściwego dla nas psychoterapeutę online

  1. Upewniamy się, że terapeuta online oferuje bezpłatną wstępną konsultację e-mailowe, tak abyś mógł zadawać pytania dotyczące psychoterapii i powinieneś mieć możliwość opisania swoich problemów emocjonalnych. Pozwoli ci to wyczuć podejście terapeuty do pacjenta i przekonać się, czy to, co on oferuje, odpowiada twoim oczekiwaniom.
  2. Postaraj się zdobyć trochę wiedzy o wybranym terapeucie za pośrednictwem Internetu, odwiedź jego stronę internetową, poszukaj opinii o nim na forach i w social mediach. Jeśli znajdziesz jakieś jego artykuły lub książki, to postaraj się je przeczytać, chociaż w części. W ten sposób ocenisz kompetencje psychoterapeuty i jego podejście terapeutyczne do pacjenta.
  3. Jeśli będzie możliwe, to postaraj się przeczytać listy referencji wybranego terapeuty, ale pamiętaj, że nawet najlepsze referencje nie muszą oznaczać, że jego podejście terapeutyczne będzie dla Ciebie odpowiednie.
  4. Upewnij się, jakie formy płatność online akceptuje psychoterapeuta. Sprawdź, czy płatności dokonuje się za pośrednictwem bezpiecznej witryny.

 

Psychoterapia online

 

Przed rozpoczęciem psychoterapii online pobierz oprogramowanie, które umożliwia prowadzenie rozmów wideo przez Skype. Najlepiej pobrać to oprogramowanie bezpośrednio z witryny www.skype.com.

Konfiguracja oprogramowania jest łatwa, a korzystanie z usług Skype jest bezpłatne.

Każdy laptop lub tablet ma wbudowaną kamerę wideo i mikrofon, dzięki czemu konfiguracja Skype jest to bardzo łatwa. Jedynie jeśli używasz PC desktop to musisz zaopatrzyć się jeśli jeszcze nie posiadasz w mikrofon i kamerę i prawidłowo je skonfigurować. Przed rozpoczęciem psychoterapii online przeprowadź jakąś próbną video konferencję tak, aby przetestować prawidłowość działania sprzętu i oprogramowania.

Sesje terapeutyczne na Skype mogą być prowadzone z dowolnego miejsca na świecie, a do ich przeprowadzenia potrzebny jest jedynie stabilny dostęp do Internetu.

 

Posiadając pełną wiedzę w temacie psychoterapii online możesz świadomie zadecydować czy ta forma terapii będzie odpowiednia dla twoich oczekiwań.

Jeśli chcesz spróbować psychoterapii online lub konsultacji z psychologiem online to zapraszam do nawiązania kontaktu z doświadczonym psychologiem z Warszawy. Psycholog Psychoterapeuta Jolanta Szczepaniak zaprasza. Dane kontaktowe do pobrania na https://szczepaniak-psychology.eu/kontakt/

 

psychoterapia online

 

 

 

Rekomendowane teksty