Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Psychoterapia par Warszawa

Terapia par i Psychologia par to zagadnienia nieodłącznie związane ze sobą. Skuteczna psychoterapia par może być świadczona tylko, gdy psychoterapeuta dogłębnie poznamy mechanizmy psychologii par.

Najczęściej na wspólną psychoterapię para decyduje się, gdy kryzys zaczyna pustoszyć jej życie. Bywa, że kryzys jest już w zaawansowanej fazie. W ramach gabinetu spotkałam się z nawet z dramatami życia we dwoje i jednego jestem pewna – w tej materii liczy się czas. Dlatego, jeżeli w Twoim związku “coś” nie funkcjonuje i nie stanowi to sytuacji przejściowej, to lepiej zająć się tym na poważnie od zaraz. Od razu. Bo ciężko odbudować dom, z którego zostały prawie wyłącznie zgliszcza…

Związek dwojga dorosłych ludzi to znacznie więcej niż wzloty i upadki. To przede wszystkim więź. Więź należy pielęgnować i rozwijać. Pozostawiona sama sobie może w dłuższej perspektywie obumrzeć. Kryzys albo widmo kryzysu stanowią niejednokrotnie potężny impuls do rozwoju. Sama decyzja o podjęciu próby ratowania związku stanowi manifest determinacji i szczerości intencji partnerów wobec siebie. Warto przyjrzeć się trapiącym Was problemom. Warto zobaczyć skąd bierze się wzajemna niechęć czy apatia, a na końcu odkryć nowe pokłady czułości.

 

Skuteczna psychoterapia dla par

Psychoterapia par i terapia małżeństw daje możność poszukiwania i odkrywania źródeł swych sił. Psychoterapia pozwala wykorzystać kryzys jako impuls do własnego dalszego rozwoju. Najlepiej podjąć decyzję na początku trudności lub jeszcze wcześniej by uniknąć lub zminimalizować przeżywanie kryzysu.

Na psychoterapię par zapraszam pary przechodzące kryzys i doświadczające dużych trudności. Druga grupa to pary poszukujące dróg dalszego rozwoju wzajemnych relacji i sposobów na poprawą jakości wspólnego życia.

Obszary pomocy w ramach terapii par

trudności w nawiązywaniu relacji i w ich utrzymaniu
kryzys spowodowany zdradą partnera
konflikty w związkach
brak satysfakcji ze wspólnego życia z partnerem
kryzys wieku średniego
W trakcie spotkań psychoterapeutycznych poruszamy wszelkie tematy, które para uzna za istotne i obie osoby chcą w danym temacie rozmawiać. W trakcie rozmowy terapeuta udziela wsparcia każdej ze stron.

 

psychoterapia par 2

 

Psychoterapia par – zapobiec rozstaniu

Często uważa się, że na terapię par udają się wyłącznie osoby mające poważne problemy w związku i są zagrożone rozstaniem, na przykład w wyniku zdrady. W tym momencie dla ratowania swojego związku wiele par rozpoczyna terapię dla par po zdradzie. Nieco inną z przyczyn decydującą o rozpoczęciu psychoterapii dla par są trudne do pogodzenia różnice światopoglądowe partnerów. Jest jeszcze wiele innych sytuacji, w których rozwiązanie takie może uratować złą sytuację w związku i pomóc partnerom znaleźć właściwą drogę do porozumienia.

Rozmowa z terapeutą lepsza niż rozmowa w cztery oczy
Kluczem do porozumienia w każdej relacji, nie tylko w związku kochających się osób, jest właściwa komunikacja, przede wszystkim jeśli chodzi o umiejętność konstruktywnego rozmawiania o problemach. Praktycznie wszystkie problemy biorą się właśnie z niechęci do podejmowania takich rozmów czy też nieumiejętności ich prowadzenia, a wizyta w gabinecie psychologa jest znakomitym sposobem, by się do tego przekonać bądź nauczyć się tego. Pozwala to ocenić, w czym tkwi właściwy problem, często bowiem para nie jest w stanie samodzielnie tego ocenić. W zaciszu gabinetu łatwiej jest więc dotrzeć do istoty problemu i go pokonać, przywracając związek na właściwe tory. Co ciekawe, w przeciwieństwie do psychoterapii dotyczących innych przypadków, taka terapia może trwać bardzo krótko, czasem nawet jedna wizyta wystarczy, by uzdrowić związek i otworzyć oczy na oczywiste kwestie.

szczęśliwa para

Komu może pomóc psychoterapia?

Psychoterapia par jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które mają poważny problem, przechodzą kryzys i znajdują się na skraju rozstania. Nieocenioną pomocą może też okazać się w przypadku osób, które nie potrafią porozumiewać się w kwestiach, które dotyczą ich obojga. Psychoterapia par jest pomocna dla partnerów, mają kłopot z szanowaniem odmiennych poglądów i opinii partnera. Terapia jest też w stanie nauczyć zdrowego kompromisu, sposobów na konstruktywne przedstawienie krytyki. Bardzo duże znaczenie psychoterapia par ma również w przypadku związków, w których wypalił się dawny żar i para trawi rutyna i znużenie. Takie problemy miewają zwłaszcza osoby, które są ze sobą wiele lat, mają już dorosłe dzieci i do ich relacji wkrada się rutyna, być może także rozgoryczenie spowodowane myślami o niewykorzystanych szansach. We wszystkich tych sytuacjach psychoterapia par może być nie tylko najlepszym, ale nawet jedynym wyjściem z patowej sytuacji.