Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Psychoterapia rodzinna Warszawa

 

Psychoterapia rodzinna to praca terapeutyczna, w której bierze udział cała rodzina lub jej część w zależności od problemu, potrzeb i specyfiki rodziny. Celem nadrzędnym w terapii rodzin jest lepsze rozumieniem siebie nawzajem i rozumieniem zachowania poszczególnych osób w rodzinie oraz nabycie umiejętności rozwiązywania konfliktów i nieporozumień, a także wyrażania uczuć względem członków rodziny. Terapia rodzin prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę z reguły kończy się pogłębieniem wzajemnych relacji, a rodzina wychodzi z kryzysu silniejsza i bogatsza o nowe doświadczenia.

Jak wiadomo, nic i nikt nie zastąpi rodziny. Może to truizm, ale ta dewiza przyświeca mi zawsze w pracy terapeutycznej z rodzinami. Wiem, że nawet w bardzo trudnej, złożonej sytuacji warto zainwestować w nauczenie się mówienia o rzeczach trudnych, komunikacji, rozmowy, przekazywania myśli, odczuć, poszukania dobrych dla rodziny rozwiązań. Nawet najbardziej burzliwe relacje rodzina, ze wsparciem psychoterapeuty, może uzdrowić.

Rodzina to skomplikowana struktura. System zależności, temperatura i rodzaj emocji pomiędzy poszczególnymi jej członkami, indywidualny kod komunikacji. W swojej pracy spotykam rodziny, które sprawiały wrażenie jakby przeszło przez ich dom tornado. Są też rodziny, których los doświadczył znacząco, gdzie sytuacja wydawała się, iż zabrnęła niebezpiecznie daleko. Jednak jestem głęboko przekonana, że nawet największe kryzysy można przezwyciężyć a fenomen, jakim jest rodzina, charakteryzuje się niebywałymi wręcz siłami do uzdrowienia więzi, wspólnego poszukiwania kompromisów, znalezienia dla siebie czasu. I warto to wykorzystać!

Pracuję z rodzinami w nurcie psychoterapii systemowej. Jednocześnie zawsze uwzględniam specyfikę konkretnego systemu rodzinnego i, co za tym idzie, indywidualnie dobieram elementy z innych szkół terapeutycznych, aby pomagać zbudować fundament porozumienia w rodzinie.

„Problemy będziemy mieli zawsze.
Nie problem jest problemem, lecz to, jak ludzie sobie z nim radzą.
To właśnie niszczy ludzi, a nie problem.
Kiedy więc uczymy się inaczej sobie radzić, inaczej traktujemy problemy — i ich oblicze się zmienia”
Virgini Satir

 

psychoterapia w leczeniu depresji

 

Psychoterapia rodzinna Warszawa

Psycholog Jolanta Szczepaniak

+48 698 468 886

 

Psychoterapia rodzinna w Warszawie — dojazd do Gabinetu Psychoterapeuty