Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Terapia uzależnień

 

Terapia uzależnień Warszawa

Psycholog Jolanta Szczepaniak

+48 698 468 886

Będąc moim pacjentem nie figurujesz w żadnej bazie danych osób uzależnionych – możesz czuć się całkowicie anonimowy i bezpieczny.

 
 
Uzależnienia, których podejmuję się leczyć:

  • alkoholizm
  • lekomania
  • narkotyki
  • hazard
  • seksoholizm
  • zakupoholizm
  • gry komputerowe
  • fonoholizm

 

Leczenie uzależnień

 
W Warszawie jest wiele gabinetów psychoterapeuty i przychodni, zarówno prywatnych jak i w ramach NFZ, gdzie można rozpocząć terapię uzależnień ale ja chciałabym zaprosić do swojego Gabinetu Psychoterapeuty w Warszawie Śródmieściu na skuteczną terapię dla osób uzależnionych. Wśród wielu rodzajów terapii uzależnień oferuję m.in. skuteczne leczenie alkoholizmu oraz wsparcie dla członków rodziny alkoholika.

Terapia uzależnień i uzależnienie – te słowa niemal z automatu odsyłają nas do alkoholizmu i narkomanii. Tymczasem uzależnienia to znacznie szerszy problem. Wiele osób wpada w sidła uzależnień behawioralnych (hazard, Internet, gry komputerowe, zakupoholizm, seksoholizm), które są równie niebezpieczne co uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Każde uzależnienie prowadzi do destrukcji. Z czasem skutki są coraz dotkliwsze.
Wielu uzależnionych zaczynało pozornie niewinnie. Po prostu chcieli poprawić sobie nastrój… potem jeszcze raz i jeszcze, aż w pewnym momencie nie byli w stanie bez tego „poprawiacza nastroju” funkcjonować. Wtedy zaczyna się dramat, a spustoszenie postępuje z dnia na dzień.
Uzależnienie często prowadzi do tragedii, jednocześnie jest jedyną chorobą chroniczną, której przebieg można zatrzymać nawet w zaawansowanym stadium. Nigdy nie jest za późno na leczenie. Tym niemniej, najlepiej rozpocząć je w jak najwcześniejszym stadium.

 

Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia to proces terapeutyczny mający przede wszystkim na celu redukcję szkód i zmianę zachowań. Wiodą ku temu nowe kompetencje nabywane w trakcie terapii. Osoba uzależniona poznaje siebie, zwiększa swoją zdolność do rozwiązywania problemów, zaczyna na nowo funkcjonować w rodzinie i w środowisku.

Osoba uzależniona to niejako epicentrum destrukcji. Jednak destrukcja wykracza poza nią samą. Uzależnienie odciska swoje mroczne piętno na całej rodzinie – na współmałżonku i dzieciach. W wyniku uzależnienia wszyscy członkowie rodziny cierpią.
Bliscy osoby uzależnionej, zwłaszcza dzieci uzależnionych rodziców, to osoby, które wciąż i wciąż borykają się z przeszłością. Niezależnie, czy same są już dorosłe i mają swoją rodzinę. Ciężar przeszłości nie został zasymilowany, trudne emocje przepracowane. Literatura przedmiotu jak i doświadczenie wskazuje, że niezbędna jest psychoterapia, która pozwoli przepracować te trudne doświadczenia. Przepracować, a potem żyć konstruktywnie.
 
terapia uzależnień warszawa

 

Jak zachęcić członka rodziny do podjęcia terapii uzależnienia?

Większość uzależnionych wręcz ucina wszelkie rozmowy na temat ich nałogu. Twierdzą, że wszystko jest w porządku, że wszystko jest pod kontrolą i problem uzależnienia ich nie dotyczy. Tak samo odpowiadają alkoholicy, zakupoholicy, seksoholicy, narkomani czy lekomani. Znasz ten problem? Prosiłeś, tłumaczyłeś, płakałeś, krzyczałeś i nic ? Wykorzystałeś wszystkie znane Ci metody perswazji mające na celu wymuszenie na bliskiej osobie zerwania z uzależnieniem i nie przyniosły rezultatu.

Jeśli jednak myślisz, że istnieje prosta metoda, aby przekonać osobę uzależnioną do leczenia, to jesteś w błędzie. Przekonanie do podjęcia terapii uzależnień jest bardzo trudnym zadaniem. Czasem rozłożonym na lata. Uzależnienie jest chorobą. Postępującą i śmiertelną i dlatego jak najwcześniej podjęta terapia uzależnień to jedyne skuteczne lekarstwo i dlatego po pomoc powinieneś zgłosić się do specjalisty, psychoterapeuty uzależnień, który doradzi, jakie kroki należy podjąć.

Każda sytuacja jest indywidualna, dlatego powinieneś skonsultować się z psychologiem lub terapeutą uzależnień i od nich dowiedzieć się, od czego należy zacząć.
Zawsze powinieneś pamiętać, że osoba uzależniona musi wiedzieć, że sama podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia. Dlatego tylko odpowiednie argumenty i zapewnienie, że zależy Ci na zdrowiu i życiu bliskiego przyniosą dobre efekty. Pamiętaj, że nie stawiamy ultimatum i nie zastraszamy.

Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy to zapraszam na skuteczną terapię uzależnień w Warszawie w moim gabinecie Psychologa i Psychoterapeuty w Śródmieściu na Muranowie lub na spotkania terapeutyczne online.
 
uzależnienie od leków