Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

 Terapia dla par po zdradzie

 

Są różne przyczyny zdrady. Tu powiem o jednej z nich – o chorej zazdrości współmałżonka.

W ramach mojej pracy spotykam się z małżeństwami, które są w kryzysie związanym ze zdradą małżeńską. Są zdrady nieplanowane, przypadkowe. Są też i celowym działaniem by np.: odreagować doświadczany stres związany ze zmęczeniem doświadczania zazdrości współmałżonka.

Zdradzone osoby doświadczają swojej bezradności. Zadają wiele pytań. Są takie osoby, które dopytują się na różne sposoby, jak jeszcze lepiej kontrolować współmałżonka! Wydaje się być kryzysem nie sama zdrada jako taka, tylko fakt, że wkładały wiele wysiłku, by czuwać nad wiernością współmałżonka, a on i tak niezauważalnie dla nich miał romans. Cechuje ich poczucie słuszności swoich działań, mają swoje argumenty, racje. Nie zastanawiają się, czasami nawet nie chcą zastanowić się nad konsekwencjami swoich zachowań.

Osoby, które zdradziły, będące w takim związku, często mówią o rozluźnieniu więzi małżeńskiej, zmęczeniu podejrzliwością współmałżonka, kontrolą z zazdrości, wymówkami, awanturami o byle co. Zdrada bywa sposobem na poczucie swojego sprawstwa, na powiedzenie „stop” kontroli, na wyjście z „klatki”, na doznanie chwili luzu, beztroski.

Zazdrość rujnuje życie. Zazdrość niszczy związek, małżeństwo, rodzinie. Z uczuciem zazdrości można nauczyć się żyć.

Zdrada może być kryzysem budującym i odbudowującym małżeństwo, związek. Pomocnym może być refleksja nad tym co karmi uczucie zazdrości.

Dla ratowania małżeństwa pozostaje nauczyć się kontrolować… lecz swoją zazdrość.

 

Dobry Psycholog Warszawa
Psycholog i Psychoterapeuta – Jolanta Szczepaniak

 

4 oznaki tego, że partner być może cię zdradza

Według najnowszych badań, aż 16 procent polek oraz 28 procent polaków przyznaje się do zdrady. W jaki sposób sprawdzić, czy problem zdrady partnera dotyczy również ciebie? 
Jeśli chcesz uniknąć przykrej niespodzianki zapoznaj się z czterema symptomami charakterystycznymi dla partnerów, którzy mogą mieć coś na sumieniu.

1. Większe niż zwykle zainteresowanie swoim wyglądem

Partner, który do niedawna uznawał wieczorny prysznic za wystarczającą formę pielęgnacji nagle i bez wyraźnego powodu kupuje w drogie perfumy, depiluje się albo wybiera na siłownię? Takie zachowanie nie musi od razu oznaczać najgorszego ale drastyczna, niczym nieuzasadniona zmiana zachowania może dać do myślenia.

2. Tajemnice

Pilnie strzeżony dostęp do telefonu? Zmiana hasła do Facebooka? SMS otrzymywane o dziwnych porach? Jeśli z dnia na dzień partner staje się skryty, a rozmowy telefoniczne prowadzi najchętniej szeptem lub w innym pokoju powinnaś zacząć się martwić. Wyraźnie ma przed tobą coś do ukrycia.

3. Prezenty bez powodu

Czy niespodziewany prezent powinien stanowić powód do zmartwień? Tak, jeżeli takie niespodzianki nie spotykały cię ze strony partnera wcześniej. Bukiet kwiatów czy prezent przywieziony z wyjazdu na konferencję stanowią miły gest, który jednak może być podyktowany nie troską o jakość waszego związku, lecz wyrzutami sumienia.

4. Zmiany nastrojów

Jednego dnia ukochany jest w wyśmienitym nastroju, a następnego jest drażliwy i zamknięty w sobie. Dajesz z siebie wszystko, aby nawiązać relację ale natykasz się na mur obojętności? Być może inna osoba zajmuje już jego myśli.

Rekomendowane teksty