Telefon

698 468 886

Email

bok@szczepaniak-psychology.eu

Godziny przyjęć

Pon. – Piątek 8.00 do 22.00

Śmierć – jak ją widzimy

 

Życie każdego człowieka ma swój bieg. Rodzimy się z piętnem śmierci, która jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Po drodze doskwierają nam różne uczucia. Kiedy napotykamy na jakieś problemy, z którymi ciężko jest nam sobie poradzić, warto jest sięgnąć po pomoc specjalisty. Rolą psychoterapeuty jest poprowadzenie terapii w taki sposób, aby spojrzeć na problem z innej strony. Oswojenie się ze stratą jest trudnym, lecz koniecznym procesem w drodze do spokoju ducha.

Kiedy tracimy kogoś bliskiego, nasz świat zwykle się załamuje. Jednak jest to naturalne uczucie. Patrzymy wówczas na życie z perspektywy kogoś, kto stracił coś cennego. Niełatwo jest z dnia na dzień pogodzić się z przykrymi doświadczeniami, które pomimo tego, że są nieuchronne, są jednak bardzo bolesne. Każdy przechodzi to w inny sposób, jedni są wycofani, inni w naturalny sposób eksponują swój smutek. Ważne jest, żeby w takich sytuacjach nie być samemu. Często ciężko jest otworzyć się nam przed znajomymi, czy rodziną, która przechodzi przez to samo. Jednakże możliwość rozmowy o problemie ze świadomością tego, że ktoś nas naprawdę wysłucha, jest bezcenna. Podczas terapii jesteśmy w stanie wydusić z siebie negatywne emocje, które skrywamy pod fałszywym uśmiechem, mówiącym „jakoś sobie radzę”.

Śmierć z natury rzeczy nacechowana jest bardzo negatywnie. Spróbujmy jednak spojrzeć na problem z nieco innej perspektywy. Jeśli coś jest nieuniknione należy traktować to, jako coś naturalnego. Coś, co dotyka każdego bez wyjątku, bez podziałów na lepszych i gorszych, bogatych a biednych. Najlepszą praktyką w tym przypadku jest skupienie się na życiu. Dostrzeżenie jego pozytywnych aspektów. Rzecz jasna sami wytyczamy ścieżki własnego życia. Tak jak różne są problemy w zależności od naszych wyborów, tak różnić się może to jak odchodzimy, czy jak odchodzą nasi bliscy. Niekiedy jest to nagłe, co dodatkowo utrudnia przyjęcie tego do świadomości. W takich właśnie sytuacjach jeszcze ciężej jest się nam samodzielnie uporać z bólem. Warto wtedy zgłosić się po pomoc do psychologa. Pamiętajmy, że wszystko ma swoje dobre i złe strony. Kluczem jest zrozumienie. Przyjmując pozytywny obraz sprawy możemy cieszyć się większym spokojem i być szczęśliwym.

 

 

Rekomendowane teksty